——

The Best Budget Travel Foods.

Buying food every day can get expensive really quick, but buying your own groceries and cooking at home can save you lot's of money.

Eating a well-balanced diet can be difficult when you’re trying to save money, luckily there's healthy foods that you can get at low prices

Buying food every day can get expensive really quick, but buying your own groceries and cooking at home can save you lot's of money. So here's a list of healthy foods that you can get cheap when you’re grocery shopping on a tight budget.


1. Eggs

Eggs can be cooked in so many ways – you can make an omelette for breakfast, hard-boiled with a salad for lunch, or mix them in a simple fried rice plate for dinner.

Eggs might be one of the most adaptable and cheap foods. Eggs are incredibly filling and also a great source of protein and loaded with vitamins, minerals and good fats. When you have eggs in your fridge you are guaranteed a meal any time of the day.


2. Beans

Beans are so flexible, you can use them in soups, in tacos, chilli, as a side or even with salads. They are a great source of fiber, protein, vitamin B and minerals.

Dried beans are usually cheaper than canned beans but cooking them can take at least 45 minutes. If you're trying to save time, you can buy canned beans and rinse them(to remove sodium) so you have healthy beans in minutes.

Beans can make a meal more filling and they’re cheap; save money and eat healthier with beans.


3. Frozen Vegetables

The beauty of frozen vegetables is that they last longer without spoiling and they are usually cheaper. They are huge time savers too, no need to chop or wash.

Green beans, peas, broccoli, carrots, brussel sprouts, and corn are all flexible and can go along with breakfast, lunch or dinner meals. The store brands are usually cheaper than name brands and with the same ingredients.


4. Whole Chicken

Another flexible grocery item that you can use with tacos, burritos, salads, and pastas. A practical way is cooking chicken on the weekend and saving it in the refrigerator to use in different ways during the week.

Buying a whole chicken is cheaper than a pre-cut chicken. You can learn online how to butcher a chicken in minutes with these video instructions:


5. Rice

Use it to complete meals, mix it with vegetables, add it to chicken or to soup meals. It is inexpensive, easy to prepare and can be quite filling. Not only that, you can make large amounts of rice and keep in the fridge for a few days. Fried rice is actually better if you use rice from the previous day.

Brown rice is also a great option considering it’s high in fiber, has a bit of protein, and can help lower cholesterol.


6. Canned Fish

Canned fish is a good source of protein that's available at a low price. Another benefit of canned fish is that you don't have to worry about using it within a day or two of buying it. Canned fish like salmon and tuna can be implemented in salads, pastas, and sandwiches. A great option for a quick and easy dinner.


7. Oatmeal

Oatmeal is a great breakfast option. It's incredibly cheap, it's filling, and it comes in different flavors. Buying a big tub of unsweetened and unflavored oatmeal can save you money. You can purchase any fruit that's on sale and flavor it yourself. Oatmeal is also a healthy option, a great source of fiber and protein.


8. Bananas

Bananas are some of the most inexpensive fruits and nutritious. They are rich in fiber and antioxidants. A lot of times, bananas are the best deal in the produce department. Bananas can be eaten sliced with oatmeal, as a snack, with cereal, or even banana pancakes. Check your local stores prices, sometimes you can get them at $0.19 cents each.


9. Frozen Spinach

Frozen spinach is one of my favorite products because it’s cheaper than fresh spinach and it’s packed with all sorts of vitamins and minerals. Another great advantage of frozen spinach is that it lasts longer. It’s so convenient, it goes well with eggs, it can be added to stir-fries, to salads or even healthy smoothies full of nutrients.


10. Lentils

Lentils are really cheap, they can cost under $2 per pound. Lentils are packed with fiber, iron, and they have more protein than beef. They can last a long time without going bad Lentils can be added to salads, soups, and used as a side on any meal.


Summary

Food doesn't have to break the bank to provide numerous health benefits. Always keep healthy food options in mind, that way you save even more money by avoiding doctor visits and staying healthy.

So there you have it. I challenge you to eat healthy and save money!",

Written By
Raymond